Soli Özel

Soli Özel

Soli Özel

1
1

Konuşma konuları

  • Uluslararası İlişkilerde Yeni Paradigmalar
  • Dünyanın Yeni Dengeleri ve Türkiye
  • Ortadoğu-Avrasya Ekseninde Yeni Rekabet Alanları

Toplantılara katkısı

Kişisel bütünlüğü, karizması, Türkiye’nin Ortadoğu ve AB’deki rolü ile ilgili kritik ulusal konularda yer aldığı önemli pozisyonuyla, Soli Özel çok beğenilen bir konuşmacıdır. Ulusal ve uluslararası siyasi gelişmeler, sosyal tablo ve iş dünyası konularındaki oldukça değerli görüşlerini katılımcılarla paylaşmaktadır. Siyasi yorumları, uluslararası gazete ve dergilerde yayınlanmıştır.

Sunum tarzı

Geniş kapsamlı vizyonu, tespitlerindeki zekası ve sağlam politika bilgisiyle, Soli Özel’in sunumları dünya çapında iş liderleri için çok değerlidir.

Soli Özel, University of California, Berkeley’de siyaset bilimleri konusunda çalışmalar yaptı. John Hopkins SAIS, University of Washington, Hebrew University, University of California Santa Cruz, Northwestern University ve Boğaziçi Üniversitesi’nde dersler verdi. 2002’de St. Antony’s College, Oxford’da öğretim üyesi, daha sonra da Avrupa Güvenlik Sorunları Enstitüsü’nde (European Union Institute for Security Studies, EUISS) misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Bilgi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi dalında dersler verdi. Halen Kadir Has Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi dalında dersler veriyor. Berlin’deki Robert Bosch Academy’de Richard von Wiezacker akademi üyeliği yaptı. Şu anda Paris’te Institut Montaigne’de, Yale Law School Schell Center’da ve Yale Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde misafir akademi üyesidir.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanlığı Dış Politika Danışmanlığı yapan Soli Özel, aynı kuruluş tarafından yayınlanan “Private View” dergisinin ve Carnegie Endowment tarafından ABD’de yayınlanan “Foreign Policy” dergisinin uluslararası yayın kurulu üyeliği ve Türkiye baskısı editörlüklerini yürüttü.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (European Council on Foreign Relations, ECFR) üyesi ve International Alert adlı uluslararası bir yardım kuruluşunun mütevelli heyeti üyesidir. İtalyan Espresso dergisinde düzenli olarak yazmaktadır. 2013 yılında Harvard Üniversitesi Kennedy School’da misafir uzman olarak yer almıştır.

Sabah gazetesinde, Gazete Pazar’da, Habertürk’te, Nokta ve Görüş dergilerinde güncel iç ve dış politika yazıları yazmıştır. Soli Özel halen bağımsız internet gazetesi  T24’te politika yazılarına devam etmektedir.

Birçok uluslararası konferansa tebliği kabul edilen ve konuşmacı olarak katılan, Türkiye’de ve yurt dışında sayısız araştırma-inceleme yazıları ve makaleleri yayınlanan Soli Özel, yeni dönem Türkiye’nin en önemli uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi uzmanı olarak kabul ediliyor.

Sunum Dilleri: Türkçe, İngilizce, Fransızca

Soli Özel etkinliğinizde konuşmacı olarak yer alsın istiyorsanız lütfen (+90) 216 332 44 44

E-POSTA  veya TALEP FORMU

İlginizi çekebilecek diğer konuşmacılar