Selva Demiralp

Selva Demiralp

1
1

Konuşma konuları

  • Türkiye ve Dünya Ekonomisi
  • Makroekonomik Politikalar ve Finansal Piyasa Etkileri
  • Para Politikası, Fiyat İstikrarı ve Enflasyon
  • Merkez Bankacılığı: Fed, ECB ve TCMB Politikalarının Değerlendirilmesi

Toplantılara katkısı

Eski bir Fed iktisatçısı ve halen Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü başkanlığını yürüten Prof. Dr. Selva Demiralp, yaptığı analizlerde akademi ile finansal piyasalar arasında bir köprü oluşturmayı hedeflemektedir. Uzmanlık alanı merkez bankacılığı olan Prof. Demiralp, para politikası kararlarının finansal piyasalar ve reel ekonomi üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Fed, ECB ve TCMB politikalarına ilişkin yaptığı akademik çalışmalar güncel kararların yorumlanmasına farklı bir bakış açısı sunarak katılımcılara ve karar alıcılara yön sunmaktadır.

Sunum tarzı

Prof. Dr. Selva Demiralp gerek Koç Üniversitesi’nde uzun yıllar vermiş olduğu dersler, gerekse köşe yazarlığı ve ekran tecrübesi ile konuları halkın anlayabileceği bir dille izah etmektedir.  Güncel olayları yorumlarken yaptığı araştırmalardan çıkan sonuçları da kısa ve net bir şekilde aktararak akademi ve günlük hayatı harmanlamaya özen göstermektedir.

1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümümden mezun olduktan sonra doktora çalışmalarını University of California, Davis’te 2000 yılında tamamladı.

2000-2005 yılları arasında ABD Merkez Bankası Federal Reserve’in Washington DC’de bulunan merkezinde iktisatçı olarak çalıştı.

2005 yılında Türkiye’ye dönüp Koç Üniversitesi Ekonomi bölümüme katılan Selva Demiralp halen bölüm başkanı olarak çalışmaktadır. Prof. Dr. Selva Demiralp aynı zamanda Koç Üniversitesi-TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumunun direktörü ve Yapı Kredi Ekonomi Araştırmaları Kürsüsünün başkanıdır.

Ocak 2013-Mayıs 2019 yılları arasında Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yapan Demiralp halen BBC Türkçe’de ekonomi analizi yazıları yazmaktadır. Yapmış olduğu yorumlar The Wall Street Journal, Financial Times, The New York Times, The Economist gibi saygın uluslararası gazete ve dergilerde yer bulan Prof. Dr. Selva Demiralp, yerli ve yabancı TV kanallarında da sıklıkla görüşlerine  yer verilen bir yorumcudur.

Geçtiğimiz on yıl boyunca Federal Reserve, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve TCMB gibi bir çok merkez bankası ile ortak çalışmalar yapan Prof. Dr. Selva Demiralp, ECB’de danışman olarak da çalışmıştır.

Prof. Dr. Demiralp’in para politikası üzerine yaptığı araştırmalar, TÜBİTAK’ın bir çok araştırma fonu yanında Avrupa Komisyonu International Outgoing Fellowship (IOF) gibi zorlu fonlar tarafından desteklenmiştir. Makaleleri Journal of Money, Credit, and Banking ve Journal of Economic Dynamics and Control gibi önde gelen ekonomi dergilerinde yayımlanmıştır.

Sunum Dilleri: Türkçe, İngilizce

Selva Demiralp etkinliğinizde konuşmacı olarak yer alsın istiyorsanız lütfen (+90) 216 332 44 44

e-posta veya talep formu

Video

İlginizi çekebilecek diğer konuşmacılar