İlter Turan

İlter Turan

1
1

Konuşma konuları

 • Uluslararası Sistemde Değişen Dengeler ve Yeni Dünya Düzeni
 • Türk Dış Politikası: Sıfır Sorun, Eksen Kayması,
  Arap Baharı
 • Türk Siyasal Hayatı: Güncel Analizler
 • Türkiye’nin Siyasal ve Sosyal Gelişimi, Demokratikleşme Sorunları
 • Hidropolitika: Su Savaşlarına mı Gidiliyor?
 • Yabancı Yatırımda Siyasi Risk Sorunu

Toplantılara katkısı

Siyaset Bilimi Emeritüs Profesörü İlter Turan değişen dünya düzeni, jeopolitik meseleler ve Avrupa’nın geleceği ile ilgili değerli görüşlerini katılımcılarla paylaşmaktadır.

Sunum tarzı

Mükemmel ve oldukça ilham verici bir performans sergileyen İlter Turan, samimi ve rahat tarzıyla katılımcıları etkilemektedir.

Profesör İlter Turan halihazırda İstanbul Bilgi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Siyasal Bilgiler Emeritüs Profesörüdür. İlgi alanları Karşılaştırmalı Siyaset, Türk Siyasal Hayatı ve Türk Dış Politikasıdır. Türk siyasi kurumları (partiler ve parlamento), siyasal gelişme ve demokratikleşme, su politikası, NATO ve ulusal güvenlik, AB ile ilişkiler, uluslararası sistemde değişim, Türkiye’nin komşu bölgelere dönük siyasetleri üzerinde araştırma ve yayınları vardır.

İlter Turan meslek hayatına 1964 yılında İstanbul Üniversitesi’nde başlamış, 1993-1998 yıllarında Koç Üniversitesi’nde görev yapmış, 1998-2001 tarihleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin rektörlüğünü yürütmüştür. Kentucky, Arizona, Iowa, Wisconsin, Southern Oregon, California (Berkeley) ve Saint Anthony’s College ve Nuffield (Oxford) Üniversitelerinde konuk öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

Profesör Turan 2000-2009 yılları arasında Siyasi İlimler Türk Derneği Genel başkanlığı, 2000-2006 yılları arasında Uluslararası Siyasi Bilimler Derneği (IPSA) yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı, 2006-2009 yılları arasında ise 21. Dünya Siyasal Bilim Kongresi başkanlığı yapmıştır. Dünya Gazetesi’nde köşe yazarlığı ve German Marshall Fund On Turkey Series yazarlığı yapmakta, yerli ve yabancı televizyon, radyo, dergiler ve gazetelerde yorumları sık sık yer almaktadır. Bazı şirketlerde ve vakıflarda yönetim kurulu ve mütevelli heyet üyeliği yapmaktadır. 2006-2014 yıllarında Sağlık ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyet Başkanlığını yürütmüştür.

1941 İstanbul doğumlu olan Turan, Siyasal Bilimler lisansını Oberlin College (Ohio)’dan (1962), Yüksek Lisansı’nı Columbia Üniversitesi’nden (1964) almış, 1966 yılında İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’nde doktorasını tamamlamıştır. İlter Turan ülke içinde ve yurtdışında Türk siyasetinin ve dış politikasının en tanınan analistleri arasındadır.

Yayınlanmış Eserleri:

 • Türkiye’nin Demokrasiye Doğru Zorlu Seyahati (İngilizce) (2015)
 • Türk Dış Politikasında Yeni Yönelişler (İngilizce) (2014)
 • Türk Dış Politikasında Suyun Yeri (İngilizce) (2011)
 • Türkiye ve Brezilya’nın İran’daki Nükleer Macerası (Portekizce ve İngilizce) (2010)
 • İstikrarlı İstikrarsızlık: Türkiye’nin Siyasi Dönüşümü (İngilizce) (2007)

Sunum Dilleri: Türkçe, İngilizce

İlter Turan etkinliğinizde konuşmacı olarak yer alsın istiyorsanız lütfen (+90) 216 332 44 44

E-POSTA  veya TALEP FORMU

Tanıtım videosu

İlginizi çekebilecek diğer konuşmacılar