Hakan Türkkuşu

Hakan Türkkuşu

1
1

Konuşma konuları

  • Etkinlikler de insan gibidir; doğar | büyür | biter
  • Medyada genler değişiyor, gazetecilik evrim geçiriyor
  •  Eskiden Facebook yoktu, buralar hep dutluktu
  •  Tam arma Christian Radich ile Kuzey Denizi deneyimi
  •  Doğaya gidemiyorsanız bırakın doğa size gelsin

Toplantılara katkısı

Medya geçmişinden ilham aldı, marka iletişimine odaklandı. Profesyonel yaşamında binden fazla markaya hizmet verdi, etkinlik yönetimi alanında sayısız ilk’e imza attı. İşi eğlence ile bağdaştırır, eğlenceyi eğitim ile ilişkilendirir, eğitimi başarı ile bütünleştirir. En sıradan konulara en çarpıcı başlıkları bulma konusunda ustadır. Katılımcıları başarıya götürecek yol haritasını sunar, kişilerde farkındalık yaratacak küçük öyküler anlatır, profesyonelleri zirveye çıkaracak ayak izlerini gösterir.

Sunum tarzı

Etkinlik yönetimi denildiğinde tereddütsüz akla gele n ilk isim. Yurtdışında aranan, yurt içinde “marka” kabul edilen bir profesyonel. Analitik düşünen, detaylara önem veren, stratejik planlamanın önemini her şeyden üstün tutan, yarının işini bugünden bitirmeyi hedefleyip kazandığı bu zamanı nasıl değerlendirdiğini cömertce paylaşan bir yönetici. “Söz uçar, yazı kalır” lafına itibar eden bir eğitimci. Teori ile yetinmeyenler için deneyime dayalı bilgi sunan bir konuşmacı.

11 Nisan 1963 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladı, 1981 yılında Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazandı, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 85  ortalama ile 1985 yılında mezun oldu.

Eğitimi sırasında ilgi duyduğu gazetecilik mesleğine odaklandı ve öğrencilik yıllarında sırasıyla THA – Türk Haberler Ajansı, Nokta dergisi, Milliyet gazetesinde çalıştı. Muhabir ve editör olarak Milliyet Kardeş, Milliyet Çocuk, Günümüzde Kitaplar, İktisat Dergisi, Kapital (Karacan), Capital (Hürriyet), Otomotiv, Macro, Playboy, Image of Turkey, Deniz Magazin, Ekonomist, Flash TV, Kanal E ve Alfa Yayınları için çalıştı. Kısa adı NOS (Nederlandse Omroep Stichting) olan Hollanda Yayın Vakfı’nın Türkçe yayınlar servisine Türkiye’den verdiği haberler ile katkıda bulundu. Kurucusu olduğu Türkiye’nin “ilk markaya özel haber ajansı” www.sanalhabermerkezi.com ve Associated Editors yanı sıra MICE Dergi, STH Bülten ile Pietra Magazin için yazmayı sürdürüyor.

Anna Pasternak’ın Lady Di’nin hüzünlü öyküsünü anlattığı Prensesin Aşkı: Bir Tahtı Sarsan Skandal, Roderick Conway Morris’in Osmanlı Gizli Servisi Belgelerinde Cem Sultan Olayı (Milliyet) – Cem Sultan Sürgündeki Veliaht (Epsilon), Dankwart A. Rustov’un Unutulan Müttefik Türkiye başlıklı siyasi tarih incelemesi başta olmak üzere aralarında ansiklopedi ve çocuk kitaplarının da bulunduğu 200 kadar yayını Türkçe’ye çevirdi. Bu dönemde Türkiye Spor Ünlüleri Ansiklopedisi’ni hazırladı, 2000’lere Doğru Türkiye başlıklı araştırması ile Türkiye Çevre Sorunları Vakfı yarışmasında üçüncülük ödülü kazandı.

30 yıla yaklaşan profesyonel yaşamında etkinlik yönetiminden medya ilişkilerine uzanan geniş bir hizmet yelpazesi içinde, marka iletişimine odaklı 13 bine yakın çalışmada görev aldı.

Türkiye’deki ilk stadyum konseri (Byran Adams), Türkiye’de A’dan Z’ye tasarlanan ilk road-show (Jean Karavan), 10 yıl emek verdiği “en büyük serüven” Camel Trophy elemelerine Türkiye’nin 2 kez evsahipliği yapan tek ülke olması, Kazakistan’ın ilk raft milli takımı (Camel White Water Challenge) seçmeleri, Türkiye’de ilk kez düzenlenen açıkdeniz sürat teknesi yarışı Class 1, NYSE – New York Borsası’nda işlem gören ilk Türk şirketi olan Turkcell adına Wall Street sokak etkinlikleri, Türkiye’de ilk Formula 1 naklen yayınları (ancorman) ve ülkemizin ilk evsahipliği, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilk Deniz Maratonu, Türkiye’nin 2004 yılında evsahipliği yaptığı tek Eurovision Şarkı Yarışması, GP2’de yarışan ilk Türk pilotu (Jason Tahincioğlu) için e-PR, dünyanın en önemli müzik festivali olan Woodstock ve Türkiye’nin en büyük müzik festivali ve gençlik etkinliği kabul edilen Rock’n Coke gibi sayısız ilk’e imza attı. İstanbul Festival Vadisi projesi ile Türkiye’nin çok amaçlı en büyük (240 dönüm) açık hava etkinlik alanını kurdu ve 70-75 bin kadar katılımcısı olan Barışa Rock festivaline ev sahipliği yaptı.

Akademi İstanbul’da 2012 yılına kadar Haber ve Haber Yazım Teknikleri, Yeni Medya: Internet ve Mobil İletişim ile Halkla İlişkilerde Etkinlik Yönetimi yanı sıra öğretim görevlisi olduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde de 2011-2014 yıllarında Event Management, Presentation Skills in Communication (PRA100), Media Relations (PRA305) ve PR & Copywriting Studio (PRA304) dersleri verdi. Halen Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde PR220 Event Management in Public Relations dersi veriyor.

Pek çok üniversite ve özel eğitim kuruluşunda ders kitabı kabul edilen 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H kitabı ile marka iletişiminde etkinlik yönetimi konusunda işin teorisi ile yetinmeyenler için “deneyime dayalı” farklı bir bakış açısı sunuyor.

Yayınları:

  •  Semboller, Kasım 2017 (planlanan basım tarihi)
  • 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H, 2012
  • HAM Amatör Radyoculuk, TRAC

Referansları:

“…ACE of M.I.C.E. Awards … Jüri Üyesi olarak Türkiye MICE endüstrisine vermiş olduğunuz yüksek katkılardan dolayı teşekkür ederim.” Volkan Ataman · Turizm Medya Grubu, Kurucu – Genel Müdür

“Harika ve sürükleyici bir sunum, tebrikler” Orhan Altaş · BCP Banque de Commerce et de Placements ‘Da A GM – Treasury | Paylas.com

“Hakan Türkkuşu’na her pes dediğimde beni tekrar tekrar yüreklendirdiği için şükran ve saygıyla” Leyla Yıldırım · Yazar, www.leylayildirim.net | Gita Yayınları

“Bugunun dunden daha guzel oldugunu kanitlayan, ve surekli hayati yasayan en degerli hocam…” Yeşim Avcı · www.dreammakersorganization.com | Facebook.com

“Geriye dönüp baktıgımda sizden öğrendiğim çok şey var her anlamda. Tüm emeğiniz ve bana kattıklarınız için tekrar teşekkür ederim.” Sena Tokgöz · TED İzmir Koleji, Kurumsal İletişim Sorumlusu

Sunum dilleri: Türkçe, İngilizce

To book Hakan Türkkuşu Call (+90) 216 332 44 44

email us or fill our request form

Other speakers you may consider