Fatih Oktay

Konuşma konuları

  • Covid-19, Ticaret – Teknoloji Savaşları ve Küresel Gelecek
  • Nereye Gidiyor Çin ve Dünya?
  • Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi: Nedir, Ne Değildir, Ne Getirir?

Toplantılara katkısı

Fatih Oktay’ın Çin ile ilgili konuşmaları, bir yandan ülkenin pek bilinmeyen ilginç yönlerini ele alarak toplantıları renklendirmeyi, bir yandan da katılımcıların iş dünyası için ülke ile ilgili bilinmesi hayati önem taşıyan konuları ele almayı hedefliyor. Çin’i ekonomisi, kültürü, tarihiyle çok kapsamlı bir şekilde ele alan Türkiye’deki ana referans kitabının yazarı olan ve üniversitelerde konu ile ilgili dersler veren Fatih Oktay, konuşmalarında konu ile ilgili birikimini katılımcılara ihtiyaçlarına göre etkili bir şekilde aktarıyor.

Sunum tarzı

Çin ile ilgili araştırma ve eğitim faaliyetlerine paralel olarak finans ve teknoloji alanlarında uzun yıllar üst yönetici olarak çalışmış olan Fatih Oktay, konuşmalarında bu farklı alanların bakış açılarını birleştiren, konuları dinleyicilerin ilgi ve tecrübe alanlarıyla ilişkilendiren bir tarz kullanıyor.

Fatih Oktay Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra New York Eyalet Üniversitesi’nde Ekonomi dalında Master yaptı ve Doktora çalışmalarını sürdürdü. Çin ile ilgili araştırmaları doktora tezi çalışması çerçevesinde başladı. Çin ile ilgili akademik çalışmalarını sürdürürken bankacılık teknolojisi alanında çalıştı. Arthur Andersen’de teknoloji danışmanı, Akbank’ın teknoloji şirketi Aknet’te Direktör, Demir Bank’ta teknolojiden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Türkiye’deki 2000 krizinden hemen önce finans sektöründeki çalışmalarını sonlandırdı. Bir yeni teknoloji şirketinin CEO’luğunu yaptığı birkaç yıl dışında 2000 sonrası dönemde bütünüyle Çin ile ilgili akademik ve işsel çalışmalara odaklandı, bu çerçevede bir süre bu ülkede yaşadı. 2010 yılından başlayarak Koç Üniversitesi Yönetim Bilimleri bölümü ve Sabancı Üniversitesi Ekonomi bölümünde dersler verdi. Bu konuda yazdığı kitap, Çin: Yeni Büyük Güç ve Değişen Dünya Dengeleri 2017 yılında İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basıldı.

Yayınlanmış Eserleri:

  •  Çin: Yeni Büyük Güç ve Değişen Dünya Dengeleri

 

Sunum Dilleri: Türkçe, İngilizce

Fatih Oktay etkinliğinizde konuşmacı olarak yer alsın istiyorsanız lütfen (+90) 216 332 44 44

e-posta veya talep formu

Other speakers you may consider