Cem Seymen

Cem Seymen

1
1

Konuşma konuları

  • Çevre ve İnsan
  • Ekonomi – Çarşı&Pazar Nabzı
  • Doğal Kaynakların Verimli Kullanılması
  • Yeni Dünya Düzeni – Trendler

Toplantılara katkısı

Her şey hayal etmekle başlar mottosu ile yaşayan Cem Seymen, dünyadan örnekler vererek ekonomi, seyahat, edebiyat bilgilerini harmanlayarak kendine özgü üslubuyla ilham verici konuşmalar yapmaktadır. İnsan odaklı sunumlarına cesaret, kararlılık, dayanıklılık, azim kavramları damga vurmaktadır. Eğitimin, bilimin, teknolojinin ve de yaratıcı düşüncenin öneminden bahsederek katılımcılara kendi hayatlarında fark yaratma konusunda katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Sunum tarzı

Cem Seymen’in ilham verici sunumları geniş bir yelpazede yer alan dinleyici kitlesi tarafından oldukça beğenilmektedir. Tecrübe ve görüşlerini dinleyicilere aktarırken kendi hayatındaki gerçek hikayelerden ve dünyadaki gelişmelerden yararlanmaktadır.

Liseyi İstanbul’da bitirdikten sonra Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği eğitimi aldı. Kısa süre turizm sektöründe çalıştı ama daha heyecan verici başka bir sektör ilgisini çekmeye başlayınca eğitim için biriktirdiği ilk parayla uçak biletini alıp Amerika’ya gitti. 1993-1999 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde yaşadı. Orada özgür düşünmeyi, risk almayı, bilimi, sanatı, edebiyatı, seyahati, hoşgörüyü, farklı düşünceye şartlar ne olursa olsun saygı duymayı ve tek başına ayakta durabilmeyi öğrendi. City University of New York’ta “Siyasal Ekonomi” ve New York Üniversitesi’nde Televizyon Yayıncılığı eğitimi aldı. ABC, CBS ve NBC televizyonlarında profesyonel meslek seminerlerine katıldı. New York Başkonsolosluğu’nda 6 yıl çalıştı. Amerika’daki eğitim hayatı bittikten sonra BRT televizyonunda ekonomi muhabiri olarak çalışmaya başladı. BRT’de farklı bir dil ve üslupla kaleme aldığı yaşam haberleri ile “Hayatın Renkleri” programını sundu.

Cem Seymen için gazetecilik kendi deyimiyle “tutkunun ve şefkatin harmanlandığı büyük heyecan”. Seymen’in başka bir tutkusu daha var. Edebiyat! Yeniden üniversite sınavlarına girip Beykent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü burslu kazandı. 4 yılın sonunda Edebiyatı o kadar sevdi ki yüksek lisans da yapmaya karar verdi. Şair Cevat Çapan’la “Joseph Conrad Romanlarında Sömürgeciliğin İzleri” konulu yüksek lisans tezini tamamladı. Edebiyatla ekonomiyi birleştirince rakamları kendine özgü üslubuyla öyküleştirdi. Cem Seymen’e göre her şey hayal etmekle başlıyor.

CNN TÜRK Ekonomi Servisi’nde çalışmaya başladığı günden bu yana dünyadaki dev bütçeli şirketlerin tepe yöneticileri ve Türkiye’nin önde gelen işadamları ile ses getiren röportajlara imza attı. Davos Ekonomik Forumu ve Uluslararası Para Fonu IMF toplantılarında CNN TÜRK’ü temsil etti. CNN TÜRK’te sunduğu Sanayi Rotası programıyla dünyanın ve Türkiye’nin farklı kentlerinden her hafta canlı yayın yaptı, sektörlerin sorunlarını yerinde inceledi. Şu anda CNN TÜRK ekonomi ve finans haberlerini sunuyor. Haber spikerliğinin yanı sıra “Para Dedektifi” programıyla bilim, teknoloji, eğitim, inovasyon, üretim, tarım ve hayvancılık alanlarında araştırmalara imza atıyor. Cem Seymen’in en büyük tutkusu seyahat. Uzak coğrafyalara maceralı yolculuklar hayatında önemli bir yer kaplıyor. Gözleme dayalı denemeler yazıyor, fotoğraf çekiyor. Seymen, film ve dizi senaryoları yazarak, kahramanlar yaratmayı çok seviyor.

Yayınlanmış Eserleri:

  • Özgürlüğün Rengi Mavidir (2020)

Sunum Dilleri: Türkçe, İngilizce

Cem Seymen etkinliğinizde konuşmacı olarak yer alsın istiyorsanız lütfen (+90) 216 332 44 44

E-POSTA  veya TALEP FORMU

İlginizi çekebilecek diğer konuşmacılar