Ali Ekber Yıldırım

Ali Ekber Yıldırım

1
1

Konuşma konuları

  • Tarım, Gıda ve Hayvancılıkta Güncel Analizler
  • Yeni Dünya Düzeni; Tarım ve Gıdada Yeni Dönem
  • İklim Değişikliğinin Tarıma Etkileri
  • Yerel Yönetimler ve Tarım
  • Kooperatifçilik
  • Tarım ve Hayvancılık Yatırımlarında Nelere Dikkat Etmeli?
  • Tarım ve Hayvancılıkta Ürün, Sektör ve Bölgesel Bazlı Analizler

Toplantılara katkısı

Tarım yazarı, gazeteci Ali Ekber Yıldırım, bir alanda uzmanlaşmanın avantajı ile tarım, gıda, hayvancılık konusundaki gelişmeleri ve mevzuatı yakından izleyerek, güncel bilgileri, alınan kararların olumlu veya olumsuz etkilerini sunumlarında paylaşmaktadır. Tarım konusunda en son verileri, haberleri, saha bilgilerini, yapılan yanlışları ve eksiklikleri, başarı örnekleri ile sunmaktadır.

Sunum tarzı

Tarım konusunda Türkiye’de ve dünyada güncel haberleri, geçmişten bugüne yaşananları analitik bir sunumla, tablolarla ve görsellerle destekleyerek herkesin anlayacağı bir dille aktarıyor. Tarım alanındaki uzmanlığı ile katılımcıların sormak istediği her soruya açık ve net yanıtlar vererek, interaktif bir tarzda bilgilerini paylaşıyor. Katılımcılarla kurduğu diyalog ile toplantı sonrası süreçte de tarım ile ilgili sorunları gündeme taşıyor ve bilgi aktarımına katkı sağlıyor.

Ali Ekber Yıldırım Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu (İletişim Fakültesi) Gazetecilik Bölümü’nden 1987’de mezun oldu. Dünya Gazetesi’nde 1988 yılından bu yana muhabir, haber müdürü ve İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. 1996’dan beri tarım yazıları yazarak bu alanda uzmanlaştı.

TRT’de  22 yıl aralıksız yayınlanan Bu Toprağın Sesi Programı’na danışmanlık yaptı. Mezun olduğu Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Gazete Haberciliği” ve “Haber Değerlendirme” dersleri verdi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde 4 yıl başkan yardımcılığı yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2010 yılında Haber ve Ekonomi dalında Yılın Gazetecisi seçildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Nezih Demirkent Özel Ödülü, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hasan Tahsin Ödülü, Ziraat Mühendisleri Odası, Türkiye Ziraatçılar Derneği, gibi tarımla ilgili bir çok kuruluşun yanı sıra, ekonomi gazeteciliği ile tarım yazılarından dolayı aldığı çok sayıda ödülü var.

Dünya Gazetesi’nde tarım yazarı olarak köşe yazısı, haber ve araştırma yazıları yazıyor. Ayrıca, 2007 yılından bu yana www.tarimdunyasi.net blog’unu yönetiyor ve yazılarını yayınlıyor.

Tarım konusunda gazetecilerin, yazarların, televizyon ve yayın kuruluşlarının görüşüne başvurduğu ve yayınlarda yer verdiği tarım yazarıdır. Türkiye tarımının yanı sıra Almanya, Avustralya, Yeni Zelanda, Polonya gibi ülkelerin  davetlisi olarak o ülkelerin tarımını da yakından inceleyerek farklı modeller üzerinde çalıştı.

Yayınlanmış Eserleri:

  • Üretme Tüket / İthalat, Siyaset, Rant Kıskacında Tarım (2020)
  • Aytaç’ın Balçova’sı (2011)
  • RTE’ nin Öfkesi / Ananı Da Al Git (2007)

Sunum Dilleri: Türkçe

Ali Ekber Yıldırım etkinliğinizde konuşmacı olarak yer alsın istiyorsanız lütfen (+90) 216 332 44 44

e-posta veya talep formu

Other speakers you may consider