Akın Öngör

Akın Öngör

1
1

Konuşma konuları

  • Sürdürülebilirlik
  • Liderlik & Değişim Yönetimi
  • Geleceğin Liderine Sürdürülebilir Başarının İpuçları
  • Güçten Sonra Devam

Toplantılara katkısı

Türkiye finans sektörünün en yüksek profilli iş adamlarından biri olan Akın Öngör, bir şirketi dönüştürmede büyük bir deneyim zenginliğine sahiptir; sıfırdan başlayıp son derece başarılı ekipler yaratmıştır.
O bugünün dünyasında başarılı olmak için gereken yönetim ve enerjiye ilişkin pratik öngörüleri katılımcılara sunmakta ve liderlik, değişim yönetimi ve sürdürülebilir başarı için çok değerli önerileri paylaşmaktadır.

Sunum tarzı

Akın Öngör mükemmel bir anlatıcıdır ve önemli iş kavramlarının tartışılmasının her zaman ilgi çekici ve eğlendirici olması gerektiğine inanmaktadır. İster akşam yemeği sonrası düzenlenmiş küçük çaplı bir toplantı olsun, isterse binlerce katılımcının bulunduğu bir konferansta açılış konuşması olsun, tüm sunumlarında etkileşim ve dinleyici katılımı üzerine odaklanmaktadır.

1945 yılında doğan Akın Öngör, orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı ve sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi’nden 1967 yılında mezun oldu.

Kariyerinde 13 yıl çeşitli sanayi firmalarında pazarlama yöneticisi olarak çalıştı. Bankacılık sektörüne 1981 yılında Pamukbank’ta üst düzey yönetici olarak katıldı. 1987 yılında Garanti Bankası’ndaki görevine Kurumsal ve Ticari Bankacılık bölümünde, Pazarlama ve Dış İlişkilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. 1991- 2000 yılları arasında Garanti Bankası Genel Müdürü ve CEO’su olarak görevini sürdürdü. Garanti’nin büyük dönüşümüne önderlik etti.

2003 yılına kadar Garanti Bankası Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi, Garanti Bank International, Garanti Moskova, Garanti Sigorta ve Garanti Teknoloji’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Bu dönem içinde Türk Amerikan İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

1994’te ODTÜ takdir ödülü, 1999’da ülkeye ve üniversiteye katkıları nedeniyle “ODTÜ Üstün Hizmet Ödülü” aldı. Önde gelen ekonomi dergi ve gazeteleri tarafından birçok defa “en başarılı yönetici” ödülü aldı. 2009’da Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “Vakıf İnsanı” ödülüne layık görüldü.

Halen CEO Club başkanlığı yapmaktadır. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve TED İstanbul Koleji Vakfı Mütevelli Üyesidir.

Profesyonel iş hayatından ayrıldıktan sonra Akhisar’da kurduğu bağlarında şato usulü Selendi marka kaliteli şarap yapımına başlamıştır. Ayrıca “ia orana” isimli Pasifik Okyanusu anılarını anlattığı bir kitap ile Garanti Bankası Genel Müdürlüğü döneminde liderlik ettiği müthiş başarı öyküsünü kaleme aldığı “Benden Sonra Devam” isimli bir kitap çıkarmıştır. Son kitabı Güçten Sonra Devam ise 2020 yılında yayımlanmıştır.

Yayınlanmış Eserleri:

  • Güçten Sonra Devam (2020)
  • Benden Sonra Devam (2010)
  • Ia Orana (2000)

Referansları:

“Akın Bey’in performansı ve konuşma içeriği çok iyiydi.”

Sunum Dilleri: Türkçe, İngilizce

Akın Öngör etkinliğinizde konuşmacı olarak yer alsın istiyorsanız lütfen (+90) 216 332 44 44

E-POSTA  veya TALEP FORMU

Tanıtım videosu

İlginizi çekebilecek diğer konuşmacılar