Afif Sıddıki

Konuşma konuları

  • Kuantum Çağında Yaşamak
  • Karar Alma Mekanizmaları ve Algı Yönetimi
  • Kuantum Hesaplama: Yeni Hayatlarımız

Toplantılara katkısı

Türkiye’nin ilk Kuantum Teknolojileri Laboratuvarını kuran Doç. Dr. Afif Sıddıki, kuantum fiziğinin hem günlük yaşamımızdaki yerini anlatmaya, hem de akademik dünyada uygulamalarını araştırmaktadır. Bu bağlamda, karar alma mekanizmalarında algının fizyolojisi ve psikolojisi alanlarında bireylere ve kurumlara danışmanlık yaparak etkin çalışma ortamlarının yaratılması üzerindeki fikirlerini paylaşmaktadır. Özellikle kuantum bilgisayarların geleceğimizi nasıl şekillendireceği konusunda verdiği yüzden fazla seminer ilgi ile takip edilmektedir.

Sunum tarzı

Genellikle çok karmaşık olduğu düşünülen kuantum fiziğinin kavramlarını “masal tadında” anlatması ile dikkat çeken konuşmacı bilimin bu dalını insanların kendi yaşamlarına uygulama yöntemlerini akıcı ve eğlenceli bir şekilde sunmaktadır.

Doç. Dr. Afif Sıddıki, 1973 yılında Ankara’da doğdu. Sırası ile İTÜ Fizik Mühendisliği’nden lisans derecesini, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölüm’ünden Yüksek Lisans derecesini aldıktan sonra, 1 yıl ODTÜ Fizik Bölüm’de Araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2001 yılında 1985 Fizik Nobel ödülünü kazanan Prof. Dr. Klaus von Klitzing’in grubunda araştırma görevlisi olarak çalışırken Würzburg Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümün’den Doktora derecesini aldı. Doktora sonrası çalışmasını (Yard. Doç.) Ludwig-Maximilians Üniversitesi Prof. Dr. Jan von Delft (teorik fizik) ve Prof. Dr. Jörg Kotthaus’un (deneysel fizik) yaptıktan sonra 2008 senesinde ülkemize dönerek Muğla Üniversitesi Fizik Bölüm’ünde Yard. Doç olarak göreve başladı. 2010 senesinde Harvard Üniversitesi’ne “Ziyaretçi Profesör” olarak davet edildi. Bu sırada YÖK’ten Doçentlik Ünvanını aldı. Bir yıl sonra İstanbul Üniversitesinde kurulacak olan Kuantum Teknolojileri Laboratuvarını bilimsel proje yürütücüsü olarak İstanbul’a yerleşti. 2014 yılı yazında Ludwig-Maximilians Üniversitesi deneysel Katıhal Fiziğinde deneysel çalışmalar yapmak üzere davet edilerek yaklaşık bir yıl boyunca burada bulunduktan sonra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fizik Bölümü, Katıhal Anabilim Dalı başkanlığı görevini üstlendi. 2017 yılında annesinin vefatı üzerine Üniversiteden ayrılarak çok sevdiği Akyaka’ya taşındı. Kendisinin 80’e yakın bilimsel makalesi, 400’den fazla aldığı atıf, 300’e yakın verdiği davetli ya da katılımcı konuşması bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sanata büyük hayranlığı olan Afif Sıddıki, gitar ve klavye çalmaktadır ve 40’a yakın bestesi bulunmaktadır. Ayrıca, bilim ve sanatın toplumuzca en küçük yaştan başlayarak yayılması için, onlarca ilkokul ve Liselerde kuantum fiziğinin temellerini anlatan seminerler vermektedir. 2017 yazında kurduğu Mühendislik ve Danışmanlık şirketi ile, farklı firmalara ve kurumlar bu hizmeti vermeye devam etmektedir.

Sunum Dilleri: Türkçe, İngilizce

Afif Sıddıki etkinliğinizde konuşmacı olarak yer alsın istiyorsanız lütfen (+90) 216 332 44 44

e-posta or fill our talep formu

Other speakers you may consider