Şirin Pancaroğlu

Şirin Pancaroğlu

1
1

Konuşma konuları

 • Küllerinden Yeniden Doğan Çeng
 • 40’ından Sonra Şapkadan Çıkan Yeni Beceri

Toplantılara katkısı

Şirin Pancaroğlu genellikle katılımcılar tarafından “şu ana kadar izlediğimiz en büyüleyici konuşmacı” şeklinde nitelendirilmektedir. Sunumlarında zarafetinden etkilenmemek mümkün değildir ve talebe bağlı olarak müzik performanslarına da yer vermektedir.

Sunum tarzı

Şirin Pancaroğlu yer aldığı her etkinliğe prestij ve sihir katan eşsiz bir kişiliğe ve karizmaya sahiptir. O, konferansların değişen platformuna kişisel bir bakış açısı kazandırır.

Washington Post gazetesi tarafından “uluslararası ölçekte büyük bir yetenek” olarak nitelendirilen arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu için müzikte çoğul kimlik arayışları önemli bir uğraştır. Klasik müzik geleneğinden yetişen Türkiye’nin önde gelen arp sanatçısı aynı zamanda geleneksel Türk müziği, doğaçlama, tango ve avangart türlerindeki çalışmaları ve mizansen içeren performanslarıyla övgüler alırken, bir yandan da klasik çizgideki arp konserlerini sürdürmektedir. Farklı soluklardan yorumcu ve bestecilerle yaptığı işbirlikleriyle dikkat çeken Pancaroğlu, müzik tarzlarını birbirinden ayıran tanımları neredeyse ortadan kaldıran, yeni müzik tarzlarına kapı açan bir duruş sergilemektedir. Güçlü yorumları ve çok yönlü sanatçı kişiliğiyle öne çıkan Pancaroğlu 2010 yılından bu yana rengarenk işbirlikleri içeren “Elişi”, “Cafe Tango” ve “Resonating Universes” başlıklı üç projesiyle turnelere çıkmaktadır. 20 yıl yurt dışında kaldıktan sonra 2000 yılında Türkiye’ye dönen sanatçı, o günden bugüne “köklerinin” izini sürmekte; yerel ile evrensel olanı incelikli bir fikriyat içerisinde buluşturup müzik projelerine yansıtmaktadır. Kayıp bir çalgı olan Osmanlı-Türk arpı “çeng” i diriltmek üzere 2007’den bugüne çalışmalar yapan Pancaroğlu, bu Türkiye’deki tango geleneğini yeniden canlandırmayı hedefleyen “Cafe Tango” albümünü 2014’te yayınlamıştır.

1968 yılında Ankara’da doğan Şirin Pancaroğlu Avrupa’daki eğitimini Cenevre Konservatuvarı’nda, ABD’deki eğitimini ise İndiana Üniversitesi Müzik Fakültesi’nde yüksek lisans derecesiyle tamamladı. Türkiye’deki tüm uluslararası festivallerin yanı sıra Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, Danimarka, Sırbistan, Slovenya, Makedonya, Kosova, İsrail, A.B.D., Meksika, Brezilya, Hawaii, Japonya, Kore, Singapur ve Malezya’da konserler verdi. Printemps des Arts, Festival de la Harpe en Avesnois, Berlioz Festivali, Trièves ve Chirens Festivalleri, Villeveyrac Müzik Haftaları, Millenium Stage, Imagine New Music Festival, Ebb and Flow Arts Festivali, Edinburgh Uluslararası Arp Festivali, Seduced by the Harp Festivali, Festival del Centro Historico de la Cuidad de Mexico, Kosova Dam Festivali, Uluslararası Belgrad Arp Festivali, Uluslararası Rio de Janeiro Arp Festivali, Uluslararası Kudüs Ud Festivali, Üsküp Yaz Festivali ve Sound Festivali’ne solist olarak katıldı.

Çalgısının Türkiye’deki tanıtımına katkıda bulunmak ve kullanımını yaygınlaştırmak için 2007 yılında Arp Sanatı Derneği’ni kuran sanatçı, kültürel sermaye, sivil toplum kuruluşlarının işleyişi, fon kaynakları, işbirlikleri, müziğin Türkiye’ye özgü kültürel ve sektörel dinamikleriyle iç içe olduğu bir yöneticilik sürecinin de içine bulunmaktadır. Bir “mutfak” olarak dile getirdiği bu STK’da sanatsal fikirlerin projeye dönüştürülmesi, fonlanması, yönetimi ve icraatında bizzat yer alarak hem arpı, hem de onun bu topraklardaki tarihsel muadili olan çeng’i festivaller, albümler ve konserler aracılığıyla farklı kitlelerle buluşturdu. Derneğin vizyonu doğrultusunda, okullardan semt kültür merkezlerine, TV performanslarından açık hava konserlerine ve prestijli konser salonlarına uzanan bir konum ve kitle çeşitliliği içerisinde hali hazırda çalışmalar yapmaktadır.

Bir dönem akademisyenlik yapan Pancaroğlu, bunun yanı sıra uzun yıllar eğitimci kimliğiyle çocuklar ve yetişkinlerle bir arada oldu. Bu birikimlerini çeşitli mesleki yayınlarda ve gazetelerde kaleme aldığı müzik yazılarıyla okurlarla paylaşan sanatçı, Dünya Arp Kongresi yönetim kurulu üyesidir.

Albümleri:

 • Cafe Tango (2014)
 • Çengnağme (2014)
 • Elişi (2011)
 • Resonating Universes (2011)
 • Eski Dünya, Yeni Dünya (2010)
 • İstanbul’un Ses Telleri (2010)
 • Telveten (2009)
 • Barokarp (2005)
 • Kuyruklu Yıldız Altında (2000)
 • Hasret Bağı (1988)

Ödülleri:

 • 2014 Amasya Altın Elma Beste Yarışması Üçüncülük Ödülü
 • 2010 Çağdaş Gazeteciler Derneği Sanat Ödülü
 • 2008 Orta Doğu Teknik Üniversitesi Senato Takdir Ödülü
 • 19 Mayıs Üniversitesi “En İyi Virtüoz” Medya Ödülü

Sunum Dilleri: Türkçe, İngilizce, Fransızca

Şirin Pancaroğlu etkinliğinizde konuşmacı olarak yer alsın istiyorsanız lütfen (+90) 216 332 44 44

E-POSTA  veya TALEP FORMU

İlginizi çekebilecek diğer konuşmacılar