Oğuzhan Toracı

Oğuzhan Toracı

1
1

Konuşma konuları

  • Sosyal Sorumluluk Projelerinin Tasarımı ve Uygulanması
  • Marka Yaratma, İtibar Yönetimi ve Stratejik İletişim Danışmalığı

Toplantılara katkısı

Etkin ve stratejik iletişim sanatında uzman olan Oğuzhan Toracı, kuruluşlara ve organizasyonlara sosyal sorumluluk projelerini tasarlama ve uygulamada yardımcı olmaktadır.

Sunum tarzı

Oğuzhan Toracı, doğal enerjisiyle insanları kucaklayan bir konuşmacıdır. Çok orijinal ve eğlenceli sunumlarında, gazetecilik kariyerinden birçok renkli deneyimi paylaşmaktadır.

Oğuzhan Toracı (1990, Bursa); Bursa Erkek Lisesi Sosyal Bilimler Bölümü’nü bitirdikten sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü’nden mezun oldu. Ardından, Florida’da bulunan News University’nin Gazetecilik Gelişimi programına katıldı. Uygulamalı meslek eğitimini (internship) ise, Los Angeles merkezli Thingk Entertainment isimli film şirketinin “Türkiye Temsilcisi” olarak yaptı.

2008 yılında Sinematürk Dergisi için özel söyleşiler hazırlayarak Türkiye’nin en genç gazetecileri arasında yerini aldı. 2009 yılında ise Amerika’nın ilk Türkçe e-gazetesi Alaturka’da önce yazar, daha sonra Türkiye Yayın Koordinatörü olarak yer aldı. Böylece Türkiye’nin en genç gazetecileri arasında başladığı kariyerini “uluslararası platformdaki en genç gazeteci” olarak sürdürdü. Aynı yıl dünyanın önde gelen siyasi organizasyonlarından UNAOC kapsamında UNESCO’nun Medya Birimi Eski Başkanı Vladimir Gai önderliğindeki; Michael Stopford, Roxana Morduchowicz, Jung-Im Ahn gibi tanınmış konuşmacıların da yer aldığı medya çalıştayına katıldı. 2010 yılında Hürriyet Gazetesi ek yayınlarında bir süre konuk köşe yazarı olarak yer aldı.

2011 yılında “Gelin Birlikte Oynayalım” isimli sosyal sorumluluk projesinin tasarımını gerçekleştirdi ve direktörlüğünü yaptı. Seri formattaki projenin ilk adımında, engelli haklarına dikkat çekmek için sağlıklı sporcuları engelli mizanseninde fotoğraflayarak Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nde sergi açtı. Projede; Emre Belözoğlu, Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur gibi tanınmış sporcular da yer aldı. Aynı yıl projenin ikinci adımında ise çocuk haklarına dikkat çekmek için; çocukları ve siyasetçileri bir araya getirdi. Bu projeye de başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu ile birlikte toplamda 42 siyasetçi katılım sağladı. Proje, siyasilerin önderliğinde Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen resepsiyon ile kamuoyuna sunuldu.

2012 yılında Danimarka Haber Gazetesi’nde yazmaya başladı ve tam sayfa özel söyleşiler hazırladı. Ayrıca aynı yıl Galatasaray Üniversitesi’nin organize ettiği “Gelişen Dünya Değişen Medya v2.0” zirvesine katıldı.

Kariyeri süresince; Hollywoodlu aktör Don Wilson, Fransız film yapımcısı Don Clovis, Dünya kick boks şampiyonu Remy Bonjasky, Türk moda tasarımcısı Faruk Saraç başta olmak üzere iş, sanat ve spor dünyasından birçok saygın ismin iletişim danışmanlığını üstlendi ve ayrıca 2013 yılında Türkiye Kick Boks Federasyonu – Basın, Medya ve İletişim Komitesi Başkanlığı görevine atandı.

“35” isimli kitabını; Ali Poyrazoğlu, Ayla Algan, Ayten Gökçer, Çolpan İlhan, Gazanfer Özcan, Genco Erkal, Gülriz Sururi, Haldun Dormen, Macide Tanır, Metin Serezli, Nedret Güvenç, Yıldız Kenter, Zeki Alasya gibi Türk Tiyatrosu’nda 35 yıl ve üzeri kariyeri olan 35 ünlü ve usta tiyatro sanatçısıyla gerçekleştirdiği özel söyleşilerden oluşturdu. Kitap, 2014 yılında “Yılın Kitabı” seçilerek ödüllendirildi. Tüm bunların yanı sıra, sahne sanatları ve iletişim stratejileri konularında aldığı eğitimler neticesinde kamuoyu tarafından bilinen pek çok projenin tasarımına imza attı. Gazetecilik kariyerine, 2015 yılı itibariyle Sabah Gazetesi’nde devam etmektedir.

Yayınlanmış Eserleri:

  • 35 (35 Yıl ve Üzeri Kariyeri Olan 35 Usta Ve Ünlü Tiyatro Sanatçısıyla Yüz Yüze) (2013)

Referansları:

“Her bir hakkın, bir çocukla ve fotoğrafla simgelenmesi önemli bir kurgu. Bizden daha güzel, daha saf ve daha temiz olan çocuklarımıza şu anki yaşadığımız Türkiye’den daha iyi bir ülke bırakabilmek için, bizim gayretlerimizin tercüme edildiği bir çalışma olarak görüyorum. Gelin Birlikte Oynayalım projesi içerisinde bulunmuş olmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim.”

“Gelin Birlikte Oynayalım isimli projenin çekimleri çok keyifliydi. Ben de bu serginin hazırlanmasında emeğim olduğu için çok onur duydum.”

“Oğuzhan Toracı’nın fotoğrafları, genç bir gazetecinin toplumsal bir meseleye alışıldık kalıpların dışında bakışını yansıtıyor.”

“Oğuzhan Toracı, çok önemli projelere çok genç yaşta imza atmış bir tasarımcı. 21 yaşında engelli hakları için gerçekleştirdiği projesi ile büyük ses getirdi. Şimdi de çocuk hakları için siyasetçilerle çocukları bir arada fotoğrafladı. Samimi söylüyorum sergiyi gezmekten müthiş keyif aldım.”

“Çok uğraştırıcı ve zor iş, emek verilmiş belli; ‘35’ hem tiyatro tarihi için tarihi bir belge, hem de bir kaynak niteliğinde…”

“Söyleyeceklerim kehanet değil, henüz 23 yaşındaki bu adamı bilen herkes hemfikir olacaktır benimle… O henüz yolun çok başında olmasına rağmen parlak fikirlere imza atmış bir proje adamı. Üretmek için doğmuş adeta…”

“Etkinliklerimiz kapsamında göstermiş olduğu üstün performanstan dolayı Oğuzhan Toracı’ya teşekkür eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.”

Sunum Dilleri: Türkçe

Oğuzhan Toracı etkinliğinizde konuşmacı olarak yer alsın istiyorsanız lütfen (+90) 216 332 44 44

E-POSTA  veya TALEP FORMU

İlginizi çekebilecek diğer konuşmacılar