Mitat Çelikpala

Mitat Çelikpala

1
1

Konuşma konuları

  • Küreselleşme, Siyasal Dönüşüm
  • Dünyada ve Türkiye’de Yaşanan Güncel Gelişmeler
  • Türk Dış Politikası
  • Enerji ve Enerji Güvenliği
  • Kritik Altyapı Güvenliği
  • Türk-Rus İlişkileri, Kafkasya…

Toplantılara katkısı

Prof. Çelikpala, enerji ve enerji güvenliği ve bunun dünya ekonomisi ve siyaseti üzerindeki etkileri ile ilgili oldukça etkili görüşlerini katılımcılarla paylaşmaktadır. Enerji piyasaları, küreselleşme ve dış politika konularındaki önemli tecrübeleri ve eşsiz bilgi birikimiyle değerli uzmanlığından yararlanmak isteyen katılımcılar tarafından oldukça beğenilen bir konuşmacıdır.

Sunum tarzı

Çok etkili ve bilgilendirici bir konuşmacı olan Mitat Çelikpala, sunumlarındaki hakimiyeti ile katılıcımlara kapsamlı bilgiler sunmaktadır.

Prof. Dr. Mitat Çelikpala, (1969, Ankara) Lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. Yüksek Lisans çalışmasını Hacettepe, Doktora çalışmasını ise Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yaptı.

1993 yılında MGK Genel Sekreterliği’nde başladığı kamu hizmetini 1995 yılında akademik hayata geçiş amacıyla bıraktı. Oxford Üniversitesi St. Antony’s College’da ‘Senior Associate Member’ olarak bulundu. Hacettepe ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversitelerinde görev yaptı. 2010 yılından bugüne İstanbul Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Çalışma alanları arasında eski Sovyet coğrafyası ve Kafkasya (tarihi, toplumsal yapısı ve güvenliği), diyaspora çalışmaları, Karadeniz Bölgesi ve güvenliği, Türk-Rus ilişkileri, enerji güvenliği, kritik altyapı güvenliği ve terörizmle mücadele gibi konular yer almaktadır. Çeşitli uluslararası kurum, düşünce kuruluşu ve şirketlerin yanı sıra NATO Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi, Türk Silahlı Kuvvetleri Stratejik Araştırma Merkezi (SAREM), Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde akademik danışmanlık yapan, Prof. Dr. Çelikpala, Bilgi Üniversitesi, Kara Harp Okulu Güvenlik Bilimleri Enstitüsü, Harp Akademileri ve Milli Güvenlik Akademisinde Türk Dış Politikası, Kafkasya ve Orta Asya tarihi ve güvenlik politikaları, Türk siyasal hayatı ve politikası ile strateji ve güvenlik konuları üzerine düzenlenmiş ders ve seminerler vermekte. Yukarıda belirtilen konularda akademik dergiler ve güncel yazılı ve görsel medyaya da makale yazıyor ve değerlendirmeler yapıyor.

Yayınlanmış Eserleri:

  • Enerji Güvenliği: NATO’nun Yeni Tehdit Algısı (2013)
  • Uluslararası İlişkilerde Çatışmadan Güvenliğe (2012)

Sunum Dilleri: Türkçe, İngilizce

Mitat Çelikpala etkinliğinizde konuşmacı olarak yer alsın istiyorsanız lütfen (+90) 216 332 44 44

E-POSTA  veya TALEP FORMU

İlginizi çekebilecek diğer konuşmacılar