Ersin Alok

Ersin Alok

1
1

Konuşma konuları

 • Fotoğrafın İçindeki Sanat
 • Toprağımın Köşeleri
 • Kaya Resimleri
 • Zamanın Tanıkları
 • Dağlar İçimde

Toplantılara katkısı

Ersin Alok kendine özgün, usta ve son derece yaratıcı bir Fotoğrafçı & Film ve Belgesel Yapımcısı olarak ün kazanmıştır. Geleneksel, ulusal ve çok uluslu şirketlerle oldukça ilginç yollardan iletişime geçebilen başarılı konuşmacı sunumlarında büyüleyici fikirlerini paylaşmaktadır. Alok’un sunumlarında Anadolu tarihine şahit olabilir veya kendinizi sosyal konulara ilişkin bir tartışmanın içerisinde bulabilirsiniz.

Sunum tarzı

Ersin Alok sahnede çok rahat, samimi ve tutkulu bir konuşmacıdır ve gerçekten renkli karakteriyle de katılımcıları etkilemektedir.

Ersin Alok İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü ve İ.İ.T.İ Akademisi Ticaret ve Gazetecilik Bölümü’nden mezun olmuştur. Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü’nün kuruluşunu yaptı. Türkiye’de, ilk olarak 360 derecelik görüşle, eksiz olarak fotoğraf çekimini gerçekleştirdi, 1986. Halen digital fotoğrafın, fotoğraf özellikleri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Bu araştırılar için de bir laboratuvar kurmuştur.

Sanat uğraşısına resimle başlayan Alok, ilk sergisini 1953 yılında Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Salonlarında açtı. Doğa ile olan ilişkileri, dağcılık ve su altı çalışmaları onun için “yaşamının tadı oldu” denebilir. 1953’te dağcılığa başlayan Alok’un yurtiçinde 189 çıkışı vardır. Sualtı çalışmalarına 1955’lerde başlayan Ersin Alok dünyanın çeşitli yerlerinde derin su dalışları yaparak fotoğraflar çekti. Türkiye’de ilk Kızıldeniz dalışını gerçekleştirenlerdendir (1977) Bu konuda pek çok konferans ve sergiyi de gerçekleştirdi. Ayrıca, Güney Amerika, Amazonlarda yaptığı araştırı gezisi, doğal hayatın bütünlüğü ve kaybolan doğal yaşamdaki hayvan türlerinin fotografik çalışmalarının yapılmasına vesile oldu. Türkiye’de Milli Parkların kurulmasında ilk çalışmaları yaparak, bunlarla ilgili fotografik belgeleri saptadı. 1967 yılında profesyonel olarak fotoğrafa başladı ve V. Paris Bienali’nde “Absurd” anlatımı içinde Birincilik Ödülü aldı. (1967’de Paris’de Fotoğraf ilk defa sanat eseri olarak kabul edildi.) Arkasından Roma, Brüksel, Sofya, Varşova ve ABD Berkley birincilikleri geldi. 1989’da Dünya Fotoğrafçıları Birliği, Helsinki’de Alok’a Asya’yı temsil etme hakkını vererek, DOĞA temalı, Panoramik Üçgen Sergisini üç sanatçı ile açtı.

2005‘ deki New-York sergisi ‘’ İçimdeki Sen ‘’ ile biçim ve palette yeni denemeler olarak izleyicilere sunuldu. Ersin Alok, 1967’den bu güne, Türkiye ve Dünyanın pek çok yerinden çektiği büyük formatlı görsellerden oluşturduğu 7.5 milyon dia ve bugün digital ortama taşınmış bir arşivle Orta Doğu’nun sayılı Dia Bank’lardandır. Ses kayıtları konusunda yaptığı çalışmalarla, Ses Arşivi oluşturarak, Dokümanter Ses Bankasının da kurucusudur.

Alok, ayrıca dokümanter film konusunda da çalışmalar yapmaktadır. Kendisinin keşfi olan Doğu Anadolu Kaya üstü resimleri yaklaşık olarak 10.000’in üstündedir. Bu konu ile ilgili yurtiçi ve yurtdışında konferanslar verdi ve iki kitap neşretti. Bugüne kadar Yeni Zelanda ve Güney Kutbu dışında her yerde Prehistorik ve Antropolojik araştırmalar yaptı. Paylaşmanın, tek varoluşçuluk olduğuna inanır. Görselliğin mutlaka paylaşılması gereğini savunur. Gerçek; onun için yöreseldir. “- Dünyanın bütün katmanlarında gerçeğin kendisi, Ora’nın doğrusudur” der. Alok, Endüstri Fotoğrafçılığı konusunda önemli çalışmalar yaptı. Broşür, Pankart, Kitapçık ve Fuar Sergileri hazırladı. Arkeolojik ve Mimari Fotoğraf çekimi konusunda gerçekleştirdiği buluşlarıyla da ünlüdür. Fotoğrafta renk, kontraslığın kontrolü, mavinin kuvvetlendirilmesi v.b. gibi konularda keşifleri vardır.

Yayınlanmış Eserleri:

 • Türkiye
 • Adım Adım Alacahöyük
 • Hellenistic Architecture in Asia Minor
 • Melting Pot of Civilizations
 • Anadolu Sinagogları

Ödülleri:

 • 2008 Türkiye Bilimsel Fotoğraf Ödülü
 • 2006 Uluslararası AFAD Fotoğraf Ödülü
 • 2005 Dünya Kardeşlik Ödülü

Sunum Dilleri: Türkçe

Ersin Alok etkinliğinizde konuşmacı olarak yer alsın istiyorsanız lütfen (+90) 216 332 44 44

E-POSTA  veya TALEP FORMU

İlginizi çekebilecek diğer konuşmacılar